ثبت اختراع پته امتیازی است که در یک کشور، دولت و یا موسسه خاصی به مبتکران و مخترعان خود برای ایجاد یک فکر و دانش نو که از نظر اقتصادی واجد اهمیت باشد اهدا می شود.

 

ثبت اختراع

 

ثبت اختراع

 

ثبت اختراع نتیجه فکر و دانش یک فرد می باشد که برای اولین بار فرآورده یا فر آیند خاصی را ارائه می کند و به وسیله آن مشکلی در یک فن، فناوری، صنعت و یک حرفه را حل می کند.به طور کلی میتوان گفت اختراع فرآیند تولید یک نوع اندیشه جدید و یا شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشد. در واقع ثبت اختراع ، هر نوع بهره برداری اقتصادی و مالی از ابداع تا مدت زمان خاصی را در اختیار مبتکر قرار داده و حق مالکیت آن را از دیگران سلب می کند.

 

ثبت اختراع یا ایدهٔ حقوق منحصر به فردی است که از طرف دولت برای مدت زمان مشخص به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود. زمانی یک ثبت اختراع مورد حمایت قرار می گرد و دارای حق اختراع می باشد که طبق قوانبن کشور در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده باشد.

 

ثبت اختراع این مزیت را برای فرد به وجود می آورد که از هرگونه سوء استفاده و یا کپی برداری های غیر مجاز جلوگیری کند و حق استفاده از محصول اختراعی خود را انحصاری کند. اختراعی را می توان به ثبت رساند که دارای محتوای جدید و کاربرد صنعتی داشته باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در صنعت و فن قبلی وجود نداشته باشد. زمانی یک اختراع قابل به ثبت رسیدن می باشد که برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور آشکار و مشخص نباشد و از لحاظ صنعتی نیز اختراع کاربردی باشد که در رشته ای از صنعت قابل تولید و استفاده باشد.

 

منظور از صنعت ، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات نیز می شود. لازم به ذکر است گواهینامه اختراع، سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری بهره مند شود .

 

در حال حاضر بیشتر مراکز علمی، دانشگاه ها ، دانشمندان و محققان تحقیقات و نوآوریهای علمی خود را به سمت فن آوریها و تکنولوژی روز دنیا سوق می دهند. این کشورها هزینه و وقت خود را به روی دستاوردها و ایده های بازاری صرف نمی کنند و اکثر کشورهای توسعه یافته ، لوازم و تجهیزاتی مورد نیاز از این قبیل را از کشورهای در حال توسعه تهیه می نمایند و حتی تکنولوژی های خود را برای تولید به کشورهای در حال توسعه اعطاء می نمایند.

 

هر اختراعی که ابداع می شود برای مخترع خود دو حق را به هم راه می آرود : یکی حق اخلاقی که همیشه باقی می ماند و دیگری حق مادی اختراع است ، که محدود است و در قانون ما بر حسب مخترع، 5، 10 ، 15 یا 20 سال می باشد.

 

در ادامه این مقاله ، ضمن بررسی مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع، به مراحل ثبت آن به طور کامل می پردازیم. در این راستا باید خاطر نشان کرد موسسه حقوقی ما افتخار دارد شما در زمینه مشاوره حقوقی ثبت شرکت و ثبت انواع شرکت و خدماتی نظیر ثبت اختراع و اخذ کارت بازرگانی خدمات شایسته ای را به شنا عزیزان ارائه دهد. کافیست شما با کارشناسان مجرب ما در تماس باشید تا در این زمینه مشاوره رایگان ثبتی دریاقت کنید.

 

 

 

مراحل ثبت اختراع

 

در حقوق مرتبط با مالکیت صنعتی شرط استفاده از این دسته حقوق منوط به ثبت آن در مرجع متولی ثبت است و درصورتیکه اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت تسلیم نشود حقوقی ایجاد نمی شود و ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است.

 

درصورتیکه مخترع یا مالک اختراع قبل از تسلیم اظهارنامه و ثبت آن به نحوی از انحاء آنرا افشاء نماید اعم از اینکه اختراع مورد نظر را بصورت کتبی درقالب کتاب و مقاله و… منتشر نماید یا از طریق شفاهی، مصاحبه و شرکت درنمایشگاههای داخلی و بین المللی آنرا در معرض دید عمومی قرار دهد به منزله این است که با علم و اطلاع اقدام به افشاء آن در نزد عموم نموده و به نوعی درجهت عمومی سازی و وارد کردن این اختراع به حوزه قلمرو عمومی مالکیت اقدام کرده است.

 

درصورتیکه متقاضی در مهلت ارفاقی (مهلت 6 ماهه پس ازافشا،موضوع بنده ماده4قانون) نیز مبادرت به تسلیم اظهارنامه اختراع ننماید حق اختراع برای وی از دست رفته محسوب می شود. بدین ترتیب کسانی که خواهان استفاده از نظام انحصارات ثبت اختراعات هستند ابتدا به ساکن باید این حق را به ثبت برسانند و معمولاً پس از ثبت اختراع است که مخترع (مالکان اختراع) می توانند علیه نقص کننده حق اختراع یا علیه هر شخصی که بدون اجازه او بهره برداریهای مندرج در بند الف ماده 15 قانون ثبت اختراعات مصوب 1386 اعم از ساخت، صادرات و عرضه برای فروش ، فروش و استفاده از فرآورده را انجام می دهند به دادگاه شکایت کنند .

 

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع

 

ثبت اختراع شخص حقوقی

– کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع
– کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
– کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
– پر کردن فرم های مربوطه اختراع
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– آدرس و کدپستی (مالک و مخترع)
– در صورتیکه اختراع شرکتی باشد روزنامه تأسیس و تغییرات مورد نیاز است.
– تأییدیه استعلامی (به درخواست اداره ثبت اختراع)
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)

– در صورت وجود مشابهت دفاعیه انجام شود

 

 

 

ثبت اختراع شخص حقیقی

– کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع
– کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
– کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
– پر کردن فرم های مربوطه اختراع
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– آدرس و کدپستی (مالک و مخترع)
– تأییدیه استعلامی (به درخواست اداره ثبت اختراع)
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)

– در صورت وجود مشابهت دفاعیه انجام شود

 

 

خدمات ثبت شرکت و ثبت برند

 

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *