به منظور تسهیل روند ثبت برند بین المللی و حمایت از مالکیت صنعتی تعدادی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس ، سیستم مادرید را بعنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجاری تصویب نمودند.

این سیستم شامل دو معاهده است: موافقتنامه مادرید مورخ 1891 و پروتکل مرتبط با آن مصوب 1989 و همچنین آیین نامه مشترک.

از مزایای ثبت بین المللی علائم، توسعه صادرات کشور و دستیابی به بازارهای جهانی است. الحاق به سیستم مادرید شرط موفقیت را در تجارت تضمین کرده و از تقلب و کپی برداری از علائم کالاها و خدمات تجار ایرانی در خارج جلوگیری می نماید.

 

در حال حاضر متقاضیان ثبت بین المللی علامت می توانند به اداره و مالکیت صنعتی تهران مراجعه کرده و با پر کردن فرم های ثبت بین المللی علائم اقدام به ثبت علامت خود بنمایند.

 

بموجب مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری (سيستم مادريد)، علامت با توجه به قوانين داخلي هركشور مورد بررسي قرارميگيرد و سپس وارد طريق بين المللي خود ميشود يعني ثبت بين المللي علائم تجاري درمرحله اول با ثبت ملي در اداره كشور مبداء صورت مي گيرد و سپس بصورت اتوماتيك با تعيين كشورهاي مورد نظردرسطح  بين المللي انجام ميشود.

 

امتياز اين سيستم اينست كه متقاضي با تسليم يك اظهارنامه بين المللي از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو ميتواند درصورت تمايل در85 كشور عضو موافقتنامه و پروتکل مادرید يا تعدادي از آنها بسته به انتخاب خود حمايت از علامت تجاري خود را درخواست وكسب نمايد.

 

بنابراين مزيت استفاده از آن در ساده، ارزان و موثر بودن آن ميباشد يعني تنها بوسيله يك تقاضانامه بين المللي واحد به يك زبان (فرانسه، انگليسي یا اسپانیولی) و پرداخت يك تعرفه به فرانك سوئيس، تحصيل و تامين حمايت از علائم تجارتي يا خدماتي دركشورهاي تعيين شده در فرم درخواست ميسرميگردد.

 

همچنين درصورتيكه هرگونه تغييري در علامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گيرد ازقبيل تغيير آدرس شرکت، نام، مالكيت، تمديد وغيره ميتوان با تكميل فرمهاي مربوطه و پرداخت هزينه اي اندك تغييرات مزبور را درسطح بين المللي اعمال نمود.

 

ديگر اينكه اداره مبدا نيز از انجام طبقه بندي كالاها وخدمات و انتشارعلائم در روزنامه رسمي كشور متبوع خويش بي نياز است. درواقع ثبت بين المللي مجموعه اي ازثبتهاي ملي طبق مقررات داخلي هركشور تعيين شده، ميباشد.

 

تعداد علائم قابل ثبت در سطح جهان تقریباَ نامحدود هستند و مطابق با قانون مصوب کشورها علامت تجاری ممکن است متشکل از یک یا چند کلمه،حرف یا عدد و یا ترکیبی از آن ها باشد. همچنین علامت تجاری می تواند برگرفته از شکل، نماد،اشکال سه بعدی، نمادهای صوتی مانند اصوات موسیقی، رایحه و یا رنگ دارای ویژگی متمایز کننده باشد.

 

برای درخواست ثبت بین المللی علامت، ابتدا باید علامت مورد نظر در کشور مبدا به ثبت برسد و بعد از آن از طریق اداره مالکیت صنعتی تقاضای ثبت بین المللی علامت تجاری را نمود. برای ثبت برند، می بایست فرم اظهارنامه علامت تجاری را پر کرده و مدارک مورد نیاز برای ثبت را حاضر نمایید.

مدارک لازم جهت ثبت بین المللی علائم عبارتند از:

 • ارائه نامه درخواست جهت ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر
 • ارائه معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضای مدیران و دارندگان حق امضا و با مهر شرکت برای اشخاص حقوقی
 • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه برای اشخاص حقیقی
 • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه مدیران و دارندگان حق امضای شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی
 • ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران و یا ارائه کپی مصدق گواهی ثبت علائم تجاری
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین
 • ارائه برگ محاسبه هزینه ها
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی(فرم اظهارنامه علامت تجاری نزد اداره مالکیت صنعتی موجود است)
 • ارائه وکالتنامه در صورت مراجعه وکیل
هزینه های ثبت علامت طبق موافقنامه عبارتند از:

حق الثبت اساسی جهت پوشش دادن هزینه های دفتر بین الملل مرتبط با ثبت بین المللی
حق الثبت تکمیلی که برای تعیین کشورهای مورد نظر برای تحصیل حمایت می باشد و هزینه آن برای تمام کشورها یکسان است.
حق الثبت ضمیمه ای زمانیکه فهرست کالاها و خدمات درخواست شده جهت حمایت بیش از سه طبقه بندی از طبقه بندی بین المللی نمی باشد.
بموجب موافقتنامه اداره هر یک از کشورهای تعیین شده ظرف مدت یکسال حق اعلام اخطار رد حمایت طبق قوانین داخلی خویش بهمراه دلایل کافی به دفتر بین الملل را دارد. در صورت عدم دریافت اخطار در محدوده زمانی فوق، حمایت از علامت در آن کشور از همان تاریخ ثبت بین المللی اعمال خواهد شد. اخطار رد حمایت می تواند شامل تمام یا برخی از کالاها و خدمات مورد تقاضا باشد.
ثبت بین المللی بایستی هر 10 سال یکبار با پرداخت تعرفه های مشخص تجدید شود.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *