امروزه داشتن وکیل دادگستری برای شرکتها، واحدهای تجاری، تولیدی، صنعتی و بازرگانان نه تنها ضروری می نماید بلکه پرداخت حق الوکاله و حق المشاوره نیز هزینه نبوده و به نوعی سرمایه گذاری در عرصه تجارت محسوب می گردد.

 

چرا که کم نمودن ضرر و آثار ناشی از آن و حفظ سرمایه نیز به نوبه خود سرمایه گذاری است و اگر اهمیت آن از بیشتر از کسب درآمد نباشد، کمتر از آن هم نخواهد بود.

 

چنانچه شرکتها از قوانین، نحوه تنظیم قرارداد، آثار حقوقی مفاد قرارداد و شرایط آن و سایر موارد ، اطلاع حقوقی لازم را نداشته باشد چه بسا در صورت بروز مشکل و اختلاف با طرف مقابل، ممکن است نه تنها سودی کسب ننماید بلکه سرمایه خود را نیز به عنوان ضرر از دست بدهد، لذا شرکت ها و تجار می توانند در وهله اول در این راستا از وکلای دادگستری یاری و کمک بگیرند و در مرحله بعد، شرکت ها در صورت توسعه تجارتشان می توانند یک واحد حقوقی با تعدادی از وکلای دادگستری نیز در محل شرکت داشته باشند.

 

کلیه امور حقوقی مربوط به شرکتها و موسسات تجاری خدمات حقوقی مربوط به شرکتها عمدتاً موارد ذیل را شامل می‌شود:

۱- ثبت شرکتها: الف- تشخیص نوع شرکت متناسب با فعالیت و نیازهای فعالان اقتصادی ب- تنظیم اساسنامه و صورتجلسات با رعایت موازین قانونی و همچنین اختیارات و حقوقی که مدنظر سهامداران می باشد. ج- ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها و نظارت بر جریان اجرای ثبت.

۲- تصمیمات مجامع: الف- نظارت بر اخذ تصمیمات در چهارچوب قانون و اساسنامه و همچنین رعایت تشریفات در تنظیم و ثبت صورتجلسات. ب- اعتراض به تصمیمات مجامع عمومی شرکتها و ابطال یا متوقف کردن اجرای تصمیمات.

۳- هیئت مدیره: الف- نظارت بر تصمیمات هیئت مدیره و اجرای آن در چهارچوب قانون و اساسنامه شرکت ب- ابطال تصمیمات هیئت مدیره که خلاف قانون یا اساسنامه باشد ج- تعقیب قانونی هیئت مدیره بابت اتخاذ تصمیمات و اقدامات آنها در شرکت د- مسئولیت‌های هیئت مدیره در قبال شرکت، سهامداران و اشخاص ثالث

۴- سهام شرکتها: الف- معامله سهام ب- حقوق و وظایف دارندگان سهام ج- توثیق، بازداشت و توقیف سهام
۵- بورس: الف- تطبیق وضعیت شرکتها با مقررات بورس ب- تکالیف قانونی شرکتهای پذیرفته شده در بازار بورس و تخلفات آنها ح- معامله سهام در بازار بورس

۶- ثبت علائم تجاری: الف- ثبت علائم تجاری در داخل و خارج از کشور ب- تعقیب سوءاستفاده کنندگان از علائم تجاری ثبت شده ج- واگذاری حقوق مربوط به علائم تجاری ثبت شده

۷- ورشکستگی: الف- اعلام توقف و ورشکستگی تاجر یا شرکت تجاری ب- اعتراض به دعوی ورشکستگی ج- طرح دعوی علیه تاجر ورشکسته هـ- تعقیب مدیران شرکت‌های ورشکسته و- قرارداد ارفاقی و نظارت بر اجرای آن

ارائه مشاوره حقوقي وقبول وكالت دادگستري در زمينه طرح يا دفاع از كليه دعاوي تجاري از قبيل:

مشاوره در تدوين اساسنامه وشركتنامه
مشاوره حقوقي به مديران شركت هاي تجاري (به طور موردي و مستمر)
طرح و دفاع از دعاوي راجع به شركتهاي تجاري از جمله – ورشكستگي – انحلال – ابطال تصميمات هيأت مديره یا مدير عامل
مطابه وجوه كليه اسناد تجاري
مشاوره و اجراي داوري در زمينه اختلافات شركاء واختلافات شركت با شخص حقيقي تاجر يا طرف قرارداد

قانون تجارت ایران، در کلیه دانشکده های حقوق در مقطع کارشناسی تدریس می شود و معمولا فارغ التحصیلان حقوق ، با قانون تجارت آشنایی کامل دارند، اما تعدادی از دانش آموختگان حقوق تجارت بین الملل و یا حقوق بین الملل، امکان ارائه مشاوره تخصصی تر در امور تجاری را دارند.

ذکر این نکته قابل توجه است که وکلایی که پروانه وکالت خود را از کانون وکلای رسمی دریافت نموده اند محدودیتی برای ورود در پرونده های خاصی ندارند، حتی کارآموزان وکالت نیز با اخذ پروانه وکالت می توانند در مقام دفاع از موکلین خود در محاکم دفاع نمایند مگر در موارد خاص که کار آموزان اجازه ی ورود ندارند. هر وکیل پایه یک دادگستری می تواند در امور تجاری فعالیت نماید و با کسب تجربه در پرونده های مشابه ، به عنوان وکیل دعاوی شرکتهای تجاری انتخاب شود.

بنابراین بهتر است برای رسیدگی در دعاوی مالی و تجاری از مشاوره وکلایی بهره مند شوید که به لحاظ تجربه در زمینه حقوق تجارت و پرونده های تخصصی امور تجاری دارای سابقه درخشان و پرباری هستند.
وکیل متخصص در امور تجاری می بایست در رشته حقوق تجارت بین الملل، پرونده های حقوق نفت و گاز و یا اختلافات شرکتهای تجاری و پرونده های نفتی، شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی و غیره دارای تخصص باشد

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *