وکیل دعاوی وصول مطالبات در قانون و در زبان حقوقی به اخذ و کارسازی دیون مالی از مدیون در حق دائن تعبیر گشته است. شاید در نگاه اول وصول مطالبات عملی غیر تخصصی و ساده به نظر آید. وصول مطالبات یکی از دعاوی مالی مطرح شده در دادگاه‌ها می باشد که حجم بسیاری از پرونده‌ها را به خود اختصاص داده است. وصول مطالبات عموما براساس سند عادی انجام می‌شود.

 

هر شخص با اندیشه به این امر که بدون داشتن تخصص و اطلاعات حقوقی می تواند مطالبات خود را وصول نماید، بدون مشورت با اهل فن خود به دنبال انجام این امر رفته و ممکن است در عمل با مشکلات عدیده مواجه گردد و به دلیل ناآگاهی از قوانین و رویه قضائی، گاه ممکن است فرصت گرفتن حق خود را برای همیشه از دست بدهد.

 

وصول مطالبات در ظاهر  امری ساده ولی در عمل دارای پیچیدگی های بسیار بوده و نیاز به  تخصص و تجربه و یا دخالت اهل فن را مدارد.از جمله معروف­ترین اسناد تجاری سفته و چک  می باشد و حتی اگر میان اشخاص غیر تاجر رد و بدل شوند، نیز تابع قانون تجارت هستند، اما عنوان کلی اسناد تجاری به برات و سفته و چک محدود نمی­شود.

دعاوی وصول مطالبات

نوع چک در سرعت و نحوه رسیدگی در دادگاه متفاوت است .چك كیفری زودتر و راحت‌تر به پولتان میرسید. چك حقوقی به خاطر آیین دادرسی پیچیده، دیرتر به نتیجه خواهیم رسید.

موارد برگشت زدن چک :

كافی نبودن وجه نقد یا نبودن آن دستور عدم پرداخت وجه چك به بانك از طرف صاحب حساب چك به صورت نادرست تنظیم شود : عدم مطابقت امضا، اختلاف در مندرجات چک، قلم‌ خوردگی و…از حساب مسدود چک صادر گردد. آگاهی‌ داشتن نسبت به مدت زمان قابل قبول برای طرح شكایت از چک های برگشتی کیفری یا حقوقی بودن چک را باعث می شود .بهتر است برای رسیدن به پولتان از وکیل وصول مطالبات کمک بگیرید.

آیا تاکنون واژه وکیل وصول مطالبات راشنیده اید؟وکیل وصول مطالبات، جایگاه قانونی دارد ویا باواژه اصطلاحی شرخر مترادف است؟چه کسانی صلاحیت وکالت دروصول مطالبات رادارند؟وکیل وصول مطالبات چه ویژگیهایی دارد؟

وکیل متخصص در وصول مطالبات

همانگونه که دربالا ذکر شد، تعدادی از وکلای  دادگستری و موسسات حقوقی معتبر، به صورت تخصصی انجام پرونده های وصول مطالبات را دردستور کار خود قرارداده وبه دلیل حجم بالای پرونده های وصول مطالبات و تخصصی بودن ،وکیل وصول مطالبات، تمامی مراحل انجام کار دراین موسسه های حقوقی از ابتدا تا انتها توسط وکیل وصول مطالبات انجام می شود.

 

پرونده های مطالبه وجه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی مستقر در ادارات ثبت اسناد و املاک هرشهری و نیز از طریق دادگاههای عمومی حقوقی قابل انجام است. طرح موضوع دراجرای اسناد رسمی ثبت کم هزینه و زمان بر است اما از طریق دادگاه درمدت زمان کمتر و باهزینه های بیشتری قابل انجام است.

درهرصورت در صورت محکومیت خوانده، ازباب تسبیب به پرداخت هزینه های دادرسی و درمواردی خسارت تاخیر تادیه محکوم خواهد شد. وکیل وصول مطالبات درصورتی که ازطریق اجرای ثبت اسناد رسمی، امکان انجام و وصول مطالبات را داشته باشد و یا ازطریق محاکم دادگستری ،درهرصورت تعرفه های قانونی حق الوکاله رعایت نموده و درصورتی که مبلغی بیش از تعرفه دریافت نماید ملزم به پرداخت مالیات کامل مبالغ دریافتی می باشد.

سوالات متداول درباره وصول مطالبات

درصورتی که بدهکار وام بانکی اقساط خود را پرداخت ننماید وضامن نسبت به پرداخت اقساط وام اقدام نماید، تکلیف ضامن چیست و آیا میتواند نسبت به وصول طلب اقدام نماید؟بله .ضامن، پس از پرداخت مبالغ اقساط امکان مراجعه و طرح دعوی مطالبه وجه رادارد.

تکلیف خسارات دادرسی و هزینه های وکیل در پرونده های وصول مطالبات چیست؟درصورتی که خوانده محکوم شود،کلیه هزینه های دادرسی و حق الوکاله وکیل قابل مطالبه است.

وکیل وصول مطالبات تا چه حدی ازسوی موکل اختیار دارد؟حدود اختیارات طبق وکالتنامه مشخص می شود.

مدارک لازم جهت طرح پرونده وصول مطالبات

وصول طلب یا مطالبه وجه دعوای حقوقی است و کلیه دعاوی حقوقی ازطریق نگارش دادخواست که فرم مخصوصی است انجام پذیر است. تنطیم دادخواست اهمیت فوق العاده ای دارد و همچنین تشخصی نوع دعو در سرنوشت پرونده بسیار موثر است. مطالبه وجه دعوای مالی و مستلزم پرداخت کامل هزینه دادرسی ازسوی موکل می باشد.

  • وکالتنامه وکیل
  •  فرم تنظیم وامضا شده دادخواست
  • تعیین نوع خواسته به صورت دقیق ومنجز
  • مدارک ومستندات
  • تصویر کارت ملی

موارد ذکر شده در بالا مورد نیاز جهت طرح دعوی مطالبه وجه و یا اصطلاحا پرونده وصول مطالبات می باشد. پس ازطرح دعوی وارجاع به شعبه دادگاه حقوقی و یا شعبه شورای حل اختلاف،با دستور رییس شعبه وقت رسیدگی به پرونده تعیین وبه طرفین دعوی ابلاغ می شود.

بهتر است که وصول مطالبات یه ترتیب مطابق با روش های زیر انجام پذیرد :

(لازم به ذکر است که ممکن است نیاز باشد روش های متفاوتی با توجه به شرایط هر پرونده در راستای اخذ نتیجه بهتر و سریع تر، اعمال گردد)

دعوت به مذاکره :بدیهی است بسیاری از افراد تا قبل از اقدامات جدی و یا ورود وکلای دادگستری و اخطار آنها جهت اقامه دعوای حقوقی یا کیفری، پرداخت دیون خود را جدی نگرفته و اقدام در کارسازی آنها نمی نمایند. در این روش باید عواقب ناشی از اقامه دعوی و پرداخت کلیه خسارات و هزینه دادرسی به طرف مقابل گوشزد گردد و مدیون یا ضامن یا هردو جهت حل و فصل اختلافات و پرداخت مسالمت آمیز دیون، دعوت گردند. واضح است در صورت اخذ نتیجه در این روش، نسبت به روش های دیگر به مراتب در زمان و هزینه صرفه جویی می گردد.

ارسال اظهارنامه و اخطاریه : اظهارنامه برگه ای است که از طریق رسمی و توسط دادگستری، قبل از اقامه دعوی برای مدیون ارسال می گردد و در آن پرداخت طلب ( با ذکر عواقب و نتایج ناشی از اقامه دعوی ) از مدیون مطالبه می گردد. ارسال اظهار نامه در بسیاری موارد در اثبات دعوی نیز موثر می باشد. متن اظهارنامه الزاماً باید توسط اهل خبره نگاشته شود زیرا بی توجهی به مطالب درج شده عواقب قانونی خاص خود را دارا می باشد.

اگر نمی دانید متن اظهارنامه را چگونه تنظیم نمایید و از بار حقوقی و قانونی الفاظ و جملاتی که میخواهید در اظهارنامه بیان نمایید مطلع نمی باشید، جداً از ارسال اظهارنامه خودداری نمائید.لازم به ذکر است اگر مدیون دارای اموال غیرمنقول و یا منقول می باشد بهتر است قبل از اقدام جهت مذاکره و ارسال اظهارنامه و متعاقباً اطلاع نامبرده از مطالبه دین و هوشیار شدن وی، به جهت خطر انتقال اموال، با انجام سریع و به موقع تشریفات قانونی و در حداقل زمان ممکن و قبل از ابلاغ، اموال مدیون توقیف گردد.
اقامه دعوی : در صورت عدم حصول نتیجه جهت وصول مطالبات از طریق مصالحه و ارسال اظهارنامه و در صورت عدم کارسازی طلب و یا عدم انجام توافق و اخذ رضایت طلبکار، مراتب از طریق مراجع قضائی ( حقوقی یا کیفری ) با رعایت تمامی موارد و ریزه کاری های قانونی و با توجه دقیق به رویه قضائی، در حداقل زمان ممکن پیگیری گردد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *