فرآیند ثبت شرکت دانش بنیان

فرآیند ثبت شرکت دانش بنیان
فرآیند ثبت شرکت دانش بنیان

 

ثبت شرکت دانش بنیان به شرکتی گفته می شود که با هدف هم افزایی علم فعالیت خود را آغاز کرده و سهام آن باید %۱۰۰ متعلق به یک واحد پژوهشی یا یک دانشگاه و یا از ۵۱ تا ۱۰۰ درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه ها یا واحد های پژوهشی باشد.

اگر در شرکت های دانش بنیان سهام دانشگاه کمتر از %۵۰ باشد شرکت خصوصی است و در غیر اینصورت شرکت دانش بنیان دولتی است.

شرکت دانش بنیان به شرکت یا موسسه تعاونی یا خصوصی گفته می شود که فعالیت خود را در راستای هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی، اجرایی کردن و تولید یک یا چند اختراع و تجاری‌سازی نتایج تحقیق در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط متمرکز کرده اند.

میتوان گفت شرکتهای دانش بنیان به منظور افزایش علم و ثروت و به کارگیری و تجاری سازی اختراعات تشکیل می شوند. به همین دلیل یکی از الزامات ثبت شرکتها دانش بنیان داشتن اختراع می باشد که شرکت در راستای تجاری سازی و معرفی به بازار آن اختراع فعالیت می کند.

شرکت های دانش بنیان انواع مختلف دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:
شرکتهای نو پا
شرکتهای صنعتی
شرکتهای تولید کننده کالا و خدمات

شرکت های نوپا

شرکتهای نو پا شرکتهایی تازه تاسیس هستند که بیش از ۳ سال از آغاز کار آنها نگذشته باشد. برای اینکه این شرکتها تحت حمایت قانون قرار بگیرند :
در این شرکت ها باید کالا را در حد نمونه آزمایشگاهی با هدف تولید و فروش ساخته و ارائه نمایند.
حداقل دو نفر کارمند پاره وقت داشته باشد که یک نفر آنها متخصص در حوزه کالا و خدمات دانش بنیان باشد.

شرکتهای صنعتی

شرکتهای دانش بنیان صنعتی در قالب شرکتها و صنایع بزرگ به صورت شرکت فنی به فعالیت می پردازند که باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند :

کل در آمد شرکت در یک سال مالی گذشته ( به شرط درج در اظهارنامه مالیاتی ) ناشی از فروش کالا و خدمات دانش بنیان حداقل ۳ میلیون ریال بوده یا همزمان بیش از ۱۰% درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی  ۶ ماه اخیر برای حداقل ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت .

ساخت تجهیزات یا فرآیند سازی دانش بنیان که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالا و خدمات بپردازد همزمان حداقل ۵۰% از درآمد مالی سال گذشته باشد که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است.

ساخت تجهیزات یا فرآیندسازی دانش بنیان حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالا و خدمات بپردازد همزمان حداکثر سن شرکت ۳ سال باشد و دارای حداقل ۲ نیروی انسانی پاره وقت باشد.

شرکتهای تولید کننده کالا و خدمات

کالاها و خدمات شرکتهای دانش بنیان باید دارای شرایط زیر باشد:

در سطح فناوری : کالاها و خدمات باید در حوزه های فناوری بالا یا متوسط به بالا بوده و به دلیل پیچیدگی فنی به سختی قابل کپی برداری باشد.
مرحله تولید :کالاهای ارائه شده باید در مرحله تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی با قابلیت بررسی فنی ساخته شده باشد و همچنین خدمات باید دارای اسناد فروش باشد.
تسلط بر دانش فنی : شرکت باید دانش فنی طراحی کالا و خدمات و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات را کسب کرده باشد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

 

در مرحله اول ثبت شرکت های دانش بنیان، ثبت شرکت یا موسسه حقوقی خصوصی یا تعاونی است که لازم است شرکت ابتدا به صورت عادی در اداره ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت برسد. در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکت ها وجود ندارد. ثبت شرکت دانش بنیان همانند دیگر شرکت ها و موسسات خواهد بود.

در مرحله بعدی، شرکت هایی که متقاضی دانش بنیان نمودن شرکت خود هستند باید برای استفاده از مزایای مورد نظر قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ، از طریق این سامانه به نشانی http://www.daneshbonyan.ir ثبت نام کرده و مورد ارزیابی قرار گیرند.

شرکت ها و موسساتی که موارد و شاخص های موجود در آیین نامه تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان را داشته باشند مورد ارزیابی قرار می گیرند و اگر بعد از طی کردن مراحل ارزیابی از طریق کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا تایید گردند به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می شوند تا طرح خود را به آن صندوق ارائه نموده و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه صندوق استفاده نمایند.

متقاضیان، برای تکمیل فرم درخواست،می بایست از طریق فرم ارائه شده در سایت مخصوص شرکت های دانش بنیان، اقدام نمایند. رسیدگی به طرح ها پس از ارجاع به ستاد، هر ۲ماه یکبار صورت می پذیرد تا کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران و اعضای هیئت مدیره و رزومه شرکت و اطلاعات افراد درون سازمان مورد بررسی قرار گیرد و مشخص گردد که آیا شرکت شامل شرکت دانش بنیان می شود یا خیر.

شرکت های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش بنیان یا ارایه ی برنامه تولید (برای شرکت های نوپا) بر مبنای آیین نامه ی مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.

اما قبل از آن،برای تشخیص صلاحیت استفاده از تسهیلات، می بایست کلیه اطلاعات لازم، جهت ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت و موسسه ی دانش بنیان، توسط معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت ،در این سامانه ثبت شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت دانش بنیان

 

  1. رزومه شرکت
  2. آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور
  3. آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا
فهرست
Call Now Button